Tahta Çanaklar

Yaşanmış hikayeler,efsaneler ve hayatımızdan anılar

Tahta Çanaklar

Mesajgönderen unutulur » 07.05.2008, 00:12

Bu hikaye  benim çocukluğumun Türkçe kitabında yer alan bir hikayedir. Yanlış hatırlamıyor isem yıl 1970 olsa gerek,İlkokul birinci sınıf kitabımızda Nasrettin hocanın tursu sattığı hikaye çok özeldi, ikinci sınıf kitaplarında da bu hikaye çok önemli ve özeldi çünkü o yıllarda aileye büyüklere önem vermek öğretiliyordu çocuklara.
       Yılı 1970 yazmamın bir önemi  yok çünkü o Türkçe kitabı benden 8 yaş büyük ablama ait Türkçe kitabı idi o yıllar tüketim yılları değildi elbette ve o Türkçe kitabının ilk sahibi ablamdı, ablam kitabını özenle kaplamış naylon kılıf geçirmiş ve güzel korumuştu çünkü biliyorduki o kitap tüm mahalleyi yıllarca gezecekti, Nihayetinde,  tüm mahallenin çocuklarını gezerek bana ulaşmış ve sağlamlığını koruyan bir kitaptı.
       Şimdiki gibi,  kitapların işi bittiğinde yani yıl sonunda asla çöpe atılmazlardı, iyice korunur saklanır bir sonraki yıl bir komşu çocuğunun işini giörürdü,Bu sayedede ormanlarımız kurtulurdu.
       Neyse bunlar derin konular, geçmişle günümüzü kıyaslayacak değilim elbette ama şu varki geçmişte hakeden herşeye hakattiği değer verilirdi.Hele ki bu bir kitap ise, bu bir sağllam dost ise ve iyi bir komşu ise....Bu iyi bir aile ise.....

Bu hikayeye yıllar sonra bir yerlerde rastlamak ve yeniden okumak bana büyük keyif verdi.Meğer ne çok değerlerimizi çocuklarımıza aşılamayı öğretmeyi unutmuşuz.

Umut ediyorumki sizlerde benim kadar keyif alarak okursunuz. 

TAHTA ÇANAKLAR

Süleyman dede, iyice yaşlanmıştı.Gözleri görmüyor, kulakları iyi işitmiyordu.Yemeğini yiyemiyor,üstüne başına döküyordu.Bir akşam yiyeceklerdi. Süleyman dede ekmeğe uzanayım derken, tabağını yere düşürdüüüü. Tabak kırldı.Gelini kızdı, bağırdı.
Bu olaydan sonra Süleyman dedeyi sofraya oturtmadılar.Onun için tahta çanaklar yaptılar.Yemeğini tahta çanaklara koyup verdiler.
Ali dedesinin bu durumuna çok üzüldü!Bir gün onlar da yaşlanacaktı.Bunu onlara nasıl anlatmalıydı.
Yağmurlu bir gündü.Ali, birkaç tahta bulmuştu.Onları oymaya başladı.Bir yandan da anne ve babasına bakıyordu.Onlar merak ettiler.
Yanına gelip sordular:
-Ne yapıyorsun Ali?
-Tahta çanaklar yapıyorum.
Tahta çanakları ne yapacaksın?
-Sizin için.
-Bizim için mi?
-Tabi sizin için .Yaşlandığınızda yemeklerinizi bunlara koyacağım.Dedeme öyle yapmıyor musunuz?
İkisinin de yüzü kızardı.Yaptıklarından pişman oldular.Dedemden özür dilediler.

Çocukluktaki Türkçe kitabımdan......     -alıntı-     
En son unutulur tarafından 07.05.2008, 00:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Dost elinden gel olmazsa varılmaz,
Rızasız bahçanın gülü derilmez.
Kalpten kalbe bir yol vardır, görülmez.
Gönülden gönüle giden yol, gizli gizli.
Kullanıcı avatarı
unutulur
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

124 kez teşekkür etti.
59 mesajına 86 teşekkür aldı.

Ynt: Tahta Çanaklar

Mesajgönderen baççişmeli » 08.05.2008, 17:45

ee ne demişler''  keser döner sap döner , gün gelir hesap döner.''
siz şelale diyorsunuz ya,,benim aklıma hep suyun intiharı geliyor.
Kullanıcı avatarı
baççişmeli
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

74 kez teşekkür etti.
23 mesajına 33 teşekkür aldı.

Ynt: Tahta Çanaklar

Mesajgönderen cacabey » 24.05.2008, 13:49

çok değerli olan bazı değerlerimizi çocuklarımıza aktaramadığımız doğrudur. bunun nedeni nedir acaba düşünen oldumu hiç. değişen zamana ayak uydurmakmı yoksa boşvermekmi. düşünmek lazım
tahta çanaklar hikayesi eskiye olan özlemimi biraz olsun canlandırdı ufaktan ufaktan kızıma anlatacak bir şeyler olduğunu düşünmeye başladım. tşk.
Gözlerimdeki pırıltıyı fark ettiğin zaman,
Üşenme sarıl boynuma anlamışımdır mutlaka sevdiğini,
Belli olur gözlerimden hemen,
Alışık değiller çünkü öyle parlamaya,
Kullanıcı avatarı
cacabey
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

47 kez teşekkür etti.
81 mesajına 105 teşekkür aldı.

Dön Hikayeler ve Anılar

Kimler çevrimiçi