ALİ GÜNDÜZ' ün Hayatı

Nevşehir'li ünlü kişiler, milletvekillerimiz

ALİ GÜNDÜZ' ün Hayatı

Mesajgönderen aligunduz » 03.07.2006, 13:34

1961’ de Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi A.Barak Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde,orta ve ticaret lisesini Kırşehir’de bitirdi. 2 yıl kur’an kursunda ve 3 yıl (Berlin) Almanya’da öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi,Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi,Eski Türk Edebiyatı Bölümü 3.Sınıftan ayrıldı. Fakülte yıllarında DTCF’nin felsefe,psikoloji,sosyoloji ve tarih derslerine fahri olarak devam etti. Asker dönüşü Anadolu Üniversitesi,İktisat Fakültesi, 4 yıllık iktisat bölümünden mezun olan Ali GÜNDÜZ, Almanca ve Arapça bilmektedir.
Evli ve 2 çocuk babası olan Ali GÜNDÜZ, İslami ilimlerden edebiyata, felsefeden ekonomiye kadar çeşitli alanlarda kendini yetiştirdi.
Sabah, Ufuk,Türkiye,Zafer İslamın Gazetesi, Anayurt Gazetesi ve Ahi Edebiyatı dergisi ile 20’ye yakın gazete ve dergilerde başyazı, makale,roman,şiir ve fıkraları yayınlandı. Çeşitli gazete ve dergilerde müdürlük ve sanat yönetmenliği yaptı. 1980 sonrası çeşitli baskılara tepki olarak yayın hayatından çekildi. 3 yıl ücretli öğretmenlik yapan Ali GÜNDÜZ halen Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde yöneticilik ve EĞİTİM BİR-SEN Sendikasının Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Temsilciliğini yapmaktadır. Şairimiz İlesam ve Sivri Kalemler Derneği üyesidir.
13 üncü kitabı olan “Hasret “ şiir kitabı ile sanat hayatına tekrar dönüş yapan Ali GÜNDÜZ’ ün en büyük ideali sermaye temin ederek, yeni bir ekip ile sanat -edebiyat ve hikmet dergisi Uyanış’ ı çıkarmaktır.
Şairimiz Anayurt Gazetesinde pazar günleri EDEBİYAT DÜNYASI adı ile yazı yazmaktadır. www.anayurtgazetesi.com
ALDIĞI MÜKAFATLAR
1. Ahi Edebiyatı Dergisi tarafından 1982 'de YILIN SANATKARI seçildi.
2. Antalya Güllük dergisinin AKDENİZ ŞİİR ÖDÜLLERİ -Yayınevi Dalında fahri olarak editörlüğünü yaptığı GÜNDÜZ YAYINEVİ 2005 yılında BİRİNCİ seçilmiştir.
3. Şair, 19 Haziran 2004 tarihinde Antalya'da Güllük Dergisinin hazırladığı 1.Antalya Şairler buluşmasında edebiyata katkılarından dolayı Sabit İNCE edebiyat ödülü aldı.
4. Anayurt Gazetesi -Gündüz Kitabevi Yayınları şiir yarışmasında aruz dalında 2005 yılında takdirname aldı.
5. Burdur Gazeteciler Cemiyeti tarafından 13 Mayıs 2006'da paleket ödülü verildi.
6. Abdurrahim KARAKOÇ tarafından 30.05.2006 günü köşesinde SEVDA ŞAİRİ olarak ilan edildi. (yazı aşağıda)
GÜNDÜZ KİTABEVİ-SAHAF
Demet 7.Sokak no: 7/b YENİMAHALLE/ANKARA
şirket: Talatpaşa Bulvarı Çifteler sok.7/a Doğumevi Hastanesi yanı HAMAMÖNÜ/ANKARA
www.gunduzkitabevi.com.tr
tel 0312 3465457 - 03123630994
Abdurrahim KARAKOÇ'un yazısı:
Büyük üstad ve şairlerin piri Abdurrahim KARAKOÇ, 30.05.2006 günü Vakit gazetesindeki köşesinde Ali GÜNDÜZ 'ün HASRET şiir kitabını tanıttı. kendisine teşekkür ediyorum. Benim için bir şereftir. Yazıyı aynen alıyorum:
HASRET (ŞİİRLER)
Ali GÜNDÜZ' ün kitaptaki ifadesine göre 13.Eserinin adıdır. Ali GÜNDÜZ, resmen ve alenen bir SEVDA ŞAİRİ 'dir. Yar dedikçe dumanı kitabın sayfalarından yükseliyor... İnşallah yar zannettiği ağyar çıkmaz.
Çıkarsa ne yapılabilir? Hiçbir şey... (bir kıta şiiri)
Ateş olsam sevgilimi yakarım
Irmak olsam sevdalıma akarım
Güneş olsam tek yarime bakarım
Çölde bir gül gibi susadım sana
İsteme adresi: GÜNDÜZ KİTABEVİ Demet parkı karşısı Vatan Cad.Demetevler 7.Sokak no: 7/b ANKARA/YENİMAHALLE

ESERLERİ
Şiir kitapları: 1.Elveda (2.Baskısı hazırlanıyor) 2. İslam Sultan Olacak 3.Esir Türkler Ferman Bekliyor 4. Hasret
Romanları:
1.Yetimlerin Ahı 2.Cilt (3.Baskısı yayına hazırlanıyor) 2. Hazin Ayrılık (Sabah gazetesinde tefrika edildi.) 3. Kurtuluş Arayanlar (Sabah gazetesinde tefrika edildi.) 4. Afganda Ayı İzleri
Araştırma-Derleme-Etüd:
1. Mehter Marşları (2.Cilt) 2. Karayıldız Yargılanıyor(Fatih beyle ortak çıkarıldı) 3.Türk Şairleri Şiir Antolojisi 3.Cildi çıktı. (20 cilt halinde çıkacaktır) 4. Ebu'l Faruk Hazretleri 
aligunduz
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

0 kez teşekkür etti.
0 mesajına 0 teşekkür aldı.

Ynt: Ali GÜNDÜZ' den bir köy şiiri

Mesajgönderen aligunduz » 03.07.2006, 13:38

Seni çok Özledim Aşağıbarak 

Hacıbektaş ilçem, Nevşehir ilim
İki dere akar, her yer yeşilim
Ne yazık ki şimdi, köyde değilim
Seni çok özledim Aşağıbarak
*
Aslımı sorarsan, Oğuz boyundan
Gaziantep Nizip, Barak soyundan
Size selam olsun, Barak köyünden
*
Kurt başı demekmiş, Barak manası
Karaman beyi de, yakmış kınası
Barak Türküsüne ağlar anası
*
Hacıbektaş Veli’yi etsem ziyaret
Aslanlı su ile alsam bir abdest
Köy camisi, huzur evde rahat et
*
Nuriye anamla ah bir gün kalsam
Zeynep halamdan da bir dürüm alsam
Amcam dayılarım, mezarın bulsam
*
Naciye halam da çoktan göç etmiş
Beşyüz hane Barak sanki yok gitmiş
Bağlar viran olmuş, okulum bitmiş
*
Gelin köye, Büyük Barak olalım
Kızlar gençler, köye merak salalım
Ana çocuk dolsun, ocak yakalım
*
Ötaçeye gitsem, teyzeme varsam
Çökelek peyniri, püloya garsam
Gungulu maşrapla soğuksu versem
*
Tandırda kaynamış fasulye nerde?
Yanında bir soğan kırmak var yerde
Şambayatı, killik, kavgası bir de
*
Aşık Ali: Dedem var Hacı Durdu
Köprüler, çeşmeler, hayırlar kurdu
Babam Hanifi’ye tamir gururdu
*
ALİ GÜNDÜZ

Ali Gündüz

--------------------------------------------------------------------------------
Bu şiirin hikayesi:

NOT: Köyümüz, tarihi bilgilere göre Gaziantep İli Nizip İlçesinde bulunan Barak’tan ayrılarak, Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesine yerleştirilmiş. Tarihte Karamanlı Beyleri birlikte olmuş, Osmanlı tehlikeli gördükleri yere uç beyi olarak Barak aşiretini yerleştirmiştir. Çeşitli Barak köyleri bulunmaktadır.
Bazı kelime manaları: HUZUREVİ: Köy camisi içinde toplantı yeri. ÖTAÇE: Köyde mahalle adı. PÜLO: Pilav. GUNGULU: Su Destisi. MAŞRAP: Su kabı. ŞAMBAYATI: Şimdiki adı BÜYÜKKIŞLA KÖYÜ Halk arasında şambıyadı (BAYAT Boyundan köy asimile edilerek köyün adı değiştirilmiş.) KİLLİK: Komşu köy adı. Eskiden bu iki köy arasında sınır kavgaları olurmuş. Şair onları da özlüyor. HACI DURDU: Şairin dedesi Köyde çok hayır işleri yapmıştır. HANİFİ: Şairin babası: Hacı Durdu’nun yaptığı hayır işlerini tamir ederek, hayrın devamını sağlıyor. Büyük Barak’ ın şimdiki okulu bile kapalıdır. Kışın ihtiyarlar kalır, yazın biraz hareketlenme olur.

aligunduz
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

0 kez teşekkür etti.
0 mesajına 0 teşekkür aldı.

Dön İz Bırakanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir