kiymet bilmek...

Şiirler,kitaplar,yazarlar,şairler,yazılar ve sözler

kiymet bilmek...

Mesajgönderen garayali » 23.04.2008, 00:38

Suda yaşayan balık suyun kıymetini bilmez, sudan çıkarılınca suya kavuşmak için çırpınıp durur. İnsanlar da böyledir. Mevcut nimetlerin şükrünü hakkıyla bilemez, beterin beterini yaşamadıkça pek anlamaz.

Padişah bir kölesi ile gemiye binmişti. Köle hiç deniz görmemiş, geminin mihnetini tatmamıştı. Ağlamaya, inlemeye başladı. Tir tir titriyordu. Avutmak için çok uğraştılar, ama bir türlü sakinleşmedi. Padişahın keyfi kaçtı.

Herkes aciz bir vaziyetteyken gemide bulunan yaşlı bir adam padişahın huzuruna çıktı, müsaade buyurursanız ben onu sustururum dedi. Padişah da lütfetmiş olursunuz dedi.

Yaşlı adam emretti, köleyi denize attılar. Köle birkaç kere suya battı çıktı. Sonra saçından yakaladılar, gemiden tarafa çektiler. Köle gemiye yaklaşınca iki eliyle dümene sıkıca sarıldı, oradan gemiye çıktı, bir köşede uslu uslu oturmaya başladı.

Yaşlı adamın yaptığı iş padişahı hayrete düşürdü. "Bu işteki hikmet nedir?" diye sordu.
Yaşlı adam cevap verdi: "Köle önce suya batmanın, boğulma tehlikesi geçirmenin acısını tatmamıştı. Gemideki selametin kıymetini bilmiyordu. İşte huzur ve saadet de böyledir, bir felaket görmeyen kimse, huzurun kıymetini bilemez."
garayali
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

0 kez teşekkür etti.
0 mesajına 0 teşekkür aldı.

Ynt: kiymet bilmek...

Mesajgönderen cacabey » 23.04.2008, 21:30

çok güzel bir kıssadan hisse ibret ve ders verici
Gözlerimdeki pırıltıyı fark ettiğin zaman,
Üşenme sarıl boynuma anlamışımdır mutlaka sevdiğini,
Belli olur gözlerimden hemen,
Alışık değiller çünkü öyle parlamaya,
Kullanıcı avatarı
cacabey
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

47 kez teşekkür etti.
81 mesajına 105 teşekkür aldı.

Mesajgönderen cengiz » 23.04.2008, 21:55

Suda yaşayan balık suyun kıymetini bilmez, sudan çıkarılınca suya kavuşmak için çırpınıp durur. İnsanlar da böyledir. Mevcut nimetlerin şükrünü hakkıyla bilemez, beterin beterini yaşamadıkça pek anlamaz.

Çok doğru...
cengiz
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

0 kez teşekkür etti.
0 mesajına 0 teşekkür aldı.

Mesajgönderen Anne » 23.04.2008, 23:15

NE yazık ki her şeyin değerini onu kaybettikten sonra anlıyoruz.....beterinde beteri var....şükür etmek elimizdekilerin kıymetini bilmek gerek........
Anne
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

67 kez teşekkür etti.
11 mesajına 13 teşekkür aldı.

Mesajgönderen unutulur » 23.04.2008, 23:25

Anne yazdı:NE yazık ki her şeyin değerini onu kaybettikten sonra anlıyoruz.....beterinde beteri var....şükür etmek elimizdekilerin kıymetini bilmek gerek........

Haklısınız sevgili Anne,
    Yanımızda iken kıymetini ve önemini asla hissetmeyiz, ama kaybedince çok önemli olur.
    "Kör kaybolur badem gözlü, lal kaybolur tatlı dilli olurmuş" yada kaçan balık büyük olur.
    Neyseki ben Allahın bana sunduğu nimetlerin farkındayım ve doyasıya bu nimetlerdende yararlanıyorum ve bu nimetlerin  her birine hakkı olan değeri veriyorum.Sağlığıma şükretmek için hasta olmayı beklemiyorum,Yaşadığıma şükretmek için öleceğim günü beklemiyorum.
    Allahım bana bunca nimeti ve sağlığı bir arada bana sunduğun  için sonsuz şükürler olsun.   
Dost elinden gel olmazsa varılmaz,
Rızasız bahçanın gülü derilmez.
Kalpten kalbe bir yol vardır, görülmez.
Gönülden gönüle giden yol, gizli gizli.
Kullanıcı avatarı
unutulur
Kayıtlı Kullanıcı
Kayıtlı Kullanıcı

124 kez teşekkür etti.
59 mesajına 86 teşekkür aldı.

Dön Şiir-Edebiyat-Yazılar-Sözler

Kimler çevrimiçi